Для запису на прийом та консультацію: +38-093-0299-099 +38-096-7788-246

Часті питання

Актуальні питання пацієнтів та відповіді на них

Як стверджують фахівці, рак молочної залози – найпоширеніший рак у жінок в Україні. Основною проблемою відзначається пізня діагностика, коли з хворобою вже складно боротися.
Лікар мамолог поділився частими питаннями пацієнтів та надав важливі поради для жінок, щоб зберегти здоров’я.

коли треба йти до мамолога

 • починаючи з 18 років необхідно профілактично хоча б раз на рік прийти на консультацію лікаря-мамолога. Адже саме цей молодий вік максимально вразливий і організм непідготовлений ще до перших стресів  – навчання, перевтома, пік гормональних дисбалансів. Збій в правильній роботі нервової системи призодить і до порушення правильного функціонування ендокринних органів і цілої ланки обміну речовин зі всіма наслідками
 • Для профілактичного огляду потрібно вибрати час, коли чергова менструація закінчилася, а овуляція ще не настала. тобпро орієнтовно протягом тижня після закінчення критичних днів. Цього правила можна дотримуватися тільки якщо немає скарг. Якщо є виділення з соска, біль у грудях або ущільнення, то візит до доктора може бути в будь-який день
 • при запаленні молочної залози (мастит) слід негайно звернутись до мамолога! адже чим швидше буде проведено комплекс лікувально – діагностичних процедуд тим швидше і легше вдасться подолати недугу

“Здорові груди” Гордій Рибчинський: мамолог, хірург, онколог, лікар УЗД, кандидат медичних наук

посилання на відео з інтерв’ю на тему “Здорові груди” – Гордій Рибчинський – мамолог, хірург, онколог, лікар УЗД, кандидат медичних наук

youtube.com/watch?v=Gmha57d5iFU

При яких симптомах відвідання лікаря вже не можна відкладати

Якщо перед менструаціями виникають болі молочних залоз, відчуття важкості та вираженого дискомфорту, які тривають більше 3-4 днів, це показник, що молочна залоза не в порядку. Особливо це має значення коли при цьому присутні також різкі болі внизу живота. Після прийняття душу можна подивитися на себе в дзеркало, якщо шкіра на грудях має ефект «лимонної скоринки» – це теж знак тривоги. Також порушення менструального циклу говорить про проблему, так як яєчники і молочна залоза дуже взаємопов’язані .

Жінки часто намагаються самостійно прощупати пухлину, чи це ефективний спосіб

жінки можуть прощупати утвір, коли пухлина вже більше 4-5 сантиметрів, але бажано знайти ущільнення, коли воно ще менших розмірів (0,5-1 сантиметр). Саме для цього існують профілактичні огляди. Те, що самі жінки себе оглядають – це добре, але не виключає потреби перевірятися у лікаря. Самостійно жінки можуть перевірятися на наявність або відсутність виділень з соска, асиметрії молочних залоз, якої раніше не спостерігалось. В цілому, слід звертати увагу на те, чого раніше не було. В таких випадках завжди краще звернутись за консультацією до мамолога онколога. Кров’яні виділення з пипки – симптом, при якому обов’язково слід якнайскоріше відвідати лікаря.

Є якісь показники того, які соціальні групи найбільш уразливі

З мого особистого спостереження можу сказати, що досить часто виявляються проблеми у жінок, зайнятих на роботі, ніж у тих, хто живе далеко від лікарень. На жаль більшість занедбаних пухлин виявляється у тих осіб, котрі байдужі до себе та до свого здоров’я. Саме тоді, коли ще можна лікуватись, але пухлина не болить, вони нехтують своїм шансом. А коли вже процес поширюється з ураженням нервових волокон чи кісток, коли болить до “не можу” – тоді вже з плачем кричать про допомогу. Саме такі розповіді про онкологію лякають жінок при розмовах між собою, чи то знайома почула  від когось, чи прочитала в інтернеті – саме такі вчинки перешкоджають наважитись піти до лікаря. Але це не логічно. Краще регулярно обстежуватись і не допустити хворобу ніж потім боротися з нею.

Раціон людини може впливати на хворобу

Щодо цього точних даних немає. Але надмірне вживання кави і чорного шоколаду призводить до інтенсивного виробленню великої кількості естрогену і підвищується ризик захворювання на рак. Слід уникати вживання неякісних продуктів, консервантів, надмірного споживання солі, гострих та пересмажених продуктів.

Як себе убезпечити від хвороби

Від раку молочної залози ніхто себе убезпечити не може. Це досить складна хвороба і етіологія на сьогоднішній день не вивчена до кінця. Але зменшити ризик можна з огляду на деякі моменти:

 • З раннього віку відвідувати лікарів
 • Не користуватися без призначення лікарів гормональними препаратами
 • Менше вживати жирної їжі
 • Обмежувати вживання алкоголю і куріння
 • Стежити за здоров’ям щитовидної залози і печінки
 • Уникати абортів

Період переходу доброякісної пухлини в злоякісну у кожної людини індивідуальний?

Тут відіграє велику роль спадкова схильність, якщо у мами, бабусі, сестер були злоякісні пухлини, то ймовірність захворювання збільшується на 15-20%. Також тут впливає спосіб життя, вживання алкоголю і куріння. Такі дівчата та жінки переходять в особливу групу ризику.

За яких симптомів необхідно звертатися до лікаря?

Кожна жінка, яка себе поважає, починаючи з 20 років повинна щорічно відвідувати лікаря-мамолога. Зараз ущільнення з’являються вже у молодому віці, на початку у вигляді доброякісної пухлини, а якщо її не лікувати, то вона може переродитись в злоякісну. Жінки повинні розуміти, що ускладнення від хвороб – це результат їх недбалого ставлення до свого здоров’я.

Як правильно підібрати бюстгальтер

 • Не повинно бути надмірного стиснення молочних залоз і їх вип’ячування чи випадіння з чашок.
 • Бретельки не повинні врізатися в шкіру і не залишати втиснень на ділянках молочної залози.
 • потрібно відмовитися від травмуючих кісточок в повсякденних бюстгальтерах.

Як потрібно підготовитись до консультації мамолога

Щоб візит пройшов успішно, потрібно згадати, коли з’явилися перші скарги, а ще краще попередньо скласти для себе короткий запис, щоб нічого не пропустити. Дуже важливо відзначити всі симптоми.

Перед прийомом аналізи здавати не потрібно, так як лікар при необхідності випише скерування на них.

В який день циклу планувати візит до мамолога

Для профілактичного огляду потрібно вибрати час, коли чергова менструація закінчилася, а овуляція ще не настала. Цього правила можна дотримуватися тільки якщо немає скарг. Якщо є виділення з соска, біль у грудях або ущільнення, то візит до доктора може бути в будь-який день.

Якщо молочні залози ниють і набухають перед “критичними днями” чи потрібно пройти обстеження? Або якщо ніяких ущільнень немає, можна не турбуватися?

За описом проблеми можна припустити наявність мастопатії – доброякісних змін молочної залози. Такий стан зазвичай пов’язаний з гормональними коливаннями. Для уточнення діагнозу вам потрібно звернутися до мамолога.

Після огляду, враховуючи індивідуальні особливості вашого організму, лікар визначить обсяг обстежень. Сюди можуть входити: УЗД молочної залози, мамографія, аналіз крові на гормони.

Діагностика проводиться безболісно і швидко. Так само рекомендується проконсультуватися у гінеколога, нормалізувати дієту, виключити переохолодження та перегрівання (лазня, сауна, солярій).

Комплексне лікування на ранній стадії, в більшості випадків, дозволяє повністю позбутися від мастопатії.

Чи є продукти, корисні для молочних залоз?

– Безумовно, такі продукти існують. Я рекомендую всім жінкам включати в раціон продукти, багаті вітаміном:

 • А – морква, зелена цибуля, помідори.
 • С – чорна смородина, шпинат, суниця, обліпиха, малина.
 • Е – квасоля, кукурудзяна та оливкова олія, яєчний жовток.
Ці корисні речовини позитивно впливають на стан молочної залози.

Не забувайте додавати в салати зелену петрушку, кріп і селеру. Цим пряним травам, які багаті ефірними маслами, під силу полегшити передменструальні негаразди – набряклість, відчуття дискомфорту в грудях.

Зменшить біль, відчуття тяжкості в молочній залозі можуть і чаї – зелений, з березових бруньок, листя малини, суниці. Бажано, щоб на вашому столі часто були морепродукти, в яких багато йоду.

Якщо на шостому місяці вагітності із сосків виділяються якісь крапельки, чи не небезпечно це?

– У майбутніх мам зазвичай підвищується рівень гормону пролактину, який є стимулятором лактації, яка дуже важлива після пологів. Іноді це призводить до виділення із сосків молозива, що нагадує молоко, під час вагітності.

Як правило, поява крапельок не є ознакою патології молочних залоз. Тому лякатися не треба, але показатися до мамолога все ж варто, особливо якщо є домішки крові чи інші кольорові відтінки. Лікар візьме мазок з соска, щоб переконатися у відсутності будь-якої патології. І не потрібно намагатися крапельки видавлювати, це може привести до того, що молозиво буде з’являтися ще інтенсивніше.

Мастит загрожує тільки годуючим мамам, які погано зціджують молоко? Чи будь-яка жінка може їм захворіти?

Мастит – запалення молочної залози, до якого схильна будь-яка жінка. Дуже часто він розвивається на тлі переохолодження.

Але захворіти можна і влітку: досить трохи спітніти в синтетичній блузочці, в якій шкіра практично не дихає, а після цього постояти біля відкритого вікна в задушливому транспорті або ж посидіти в офісі навпроти кондиціонера.

Тому ставтеся до себе дбайливо: намагайтеся не застудитися, одягайтеся по погоді, уникайте протягів. Можна додатково зміцнити захисні сили організму, тільки обов’язково узгодьте це з лікарем.

Багато пацієнток, які перехворіли на мастит, відчувши себе краще, не доводять курс лікування до кінця. А запальний процес в результаті такого підходу тільки пригнічується і до кінця не виліковується. В результаті інфекція надовго залишається в грудях і при сприятливих умовах (ослабленні імунітету, застуді) знову дає про себе знати. Щоб хвороба не набула хронічного перебігу, потрібно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Який вид спорту корисний для грудей, а який шкідливий?

Добре оздоровлює і зміцнює молочну залозу плавання. Тільки тренування повинні бути в насолоду: без вимотування себе непосильними навантаженнями і в правильно підібраному купальнику. Можна також записатися в секцію аквааеробіки. Ці заняття дають хороше навантаження на грудні м’язи і при цьому абсолютно нетравматичні.

“Не люблять” жіночі груди ігрові види спорту – великий теніс, хокей на траві, волейбол, під час яких молочні залози можуть піддатися ударам. Якщо все ж ви берете участь в іграх з м’ячем, щоб уникнути небезпечних для здоров’я травм молочної залози, відпрацюйте швидку захисну реакцію і намагайтеся убезпечити груди від ударів схрещеними перед нею руками.