Нейрохірург Серджіо Канаверо заявив, що в Китаї провели операцію, в результаті якої з’єднали хребет, нерви та кровоносні судини голови одного трупа з тілом іншого.
Доказом того, що операція була успішною, Канаверо називає результати електричної стимуляції нервів, повідомляє видання The Telegraph.
Операція відбулась у Китаї, на базі медичного університету Харбіну, її провів доктор Жень Сяопін. Канаверо раніше заявляв, що головною перешкодою на шляху такої трансплантації досі була неможливість відновити цілісність спинного мозку, але йому вдалося розробити технологію для вирішення цього завдання.
“Першу трансплантацію проведено на трупі. Наступним кроком стане пересадка голови від донора із зареєстрованою смертю головного мозку. Операція зайняла 18 годин. У 2015 році я стверджував, що знадобиться 36 годин, але китайцям вдалося вдвічі скоротити цей термін”, – заявив Канаверо.
Зазначається, що для майбутньої операції з пересадки голови температура тіла пацієнта має бути знижена до 15 градусів Цельсія, а після операції він має провести кілька тижнів у глибокій комі. Для відновлення провідності спинного мозку потрібна електростимуляція.
Відзначимо, що заява Канаверо викликала здивування серед багатьох вчених. Наприклад, нейробіолог Дін Бернетт в своєму блозі в газеті The Guardian під назвою “Ні, пересадки голови не було і ніколи не може бути” перераховує інші “успіхи” Канаверо, які викликали сумніви у інших хірургів: наприклад, пересадка голови мавпі.
“Можливо, методи, які Канаверо використовує для збереження голови, і мають деяку наукову цінність, але це ще дуже далеко від можливості ходити з повністю функціональним органом, з яким ви не народилися”, – пише Бернетт.
У 2015 році Серджіо Канаверо оголосив про запуск проекту, в межах якого він запланував пересадити голову добровольця на донорське тіло, з’єднавши спинний і головний мозок. Першим кандидатом на пересадку голови в світі довгий час вважався російський програміст Валерій Спірідонов. Він страждає на захворювання Верднига-Гоффмана – вроджену спінальну м’язову атрофію. У 2015 році чоловік погодився на пересадку голови.
“Це тестовий прогін. Ніякої нової технології в цьому немає, вони лише відпрацьовували прийоми взаємодії при проведенні майбутньої операції. Складно сказати, наскільки ця оперцій дійсно успішна: чи збережені провідності нервових закінчень і чи функціонує мозок”, – прокоментував Спірідонов заяву Серджіо Канаверо, передає РБК.
Раніше НВ повідомляло, що професор Медичної школи при університеті Джона Гопкінса в Балтіморі і головний редактор журналу Surgery Майкл Сарр підтримав ідею пересадки голови росіянина Валерія Спірідонова на нове тіло.
За матеріалами сайту nv.ua