Для запису на прийом та консультацію: +38-093-0299-099 +38-096-7788-246

синтетична молекула

Створено синтетичну молекулу, яка здатна перемогти супербактеріі

Науковці з Монреальського Університету змогли успішно заблокувати гени, що відповідають за імунітет бактерій до антибіотиків.

Фахівці кафедри біохімії та молекулярної медицини Університету Монреаля знайшли спосіб блокування плазмідів, завдяки яким передаються гени стійкості до антибіотиків, повідомляє Science Alert.

Плазмід – це фрагмент ДНК, який зустрічається в різних мікроорганізмах. Він містить різні корисні для бактерії гени. Фахівці вивчили бібліотеку невеликих хімічних молекул, які зв’язуються з білком TraE, основним компонентом механізму передачі плазмідів.

За допомогою рентгенівської кристалографії вдалося виявити точно активну ділянку на протеїні. Ця інформація дозволила дослідникам розробити більш ефективні молекули, які заважають передачі плазмідів з генами стійкості до антибіотиків.

“Мета полягала у виявленні слабкого місця протеїну для припинення його роботи. Білки можуть відрізнятися, в залежності від типу плазмідів, але, думаю, наше дослідження грає важливу роль, визначаючи молекулярну структуру, на основі якої можна розробити речовини, що затримують розвиток плазмідів”, – пояснив провідний автор дослідження, професор Крістіан Барон з Університету Монреаля.

Відомості про TraE потенційно можуть мати застосування до інших бактерій, що дозволяє авторам сподіватися на створення в майбутньому широкого спектру молекул, які пригнічують перенесення генів стійкості до антибіотиків. На це дослідження у команди пішло чотири роки. За цей час стійкість до антибіотиків перетворилася на глобальну проблему.

“Людям потрібна надія. Наука пропонує нові ідеї та рішення цієї проблеми. Не можу сказати, що відчуваю себе в безпеці, але впевнений, що у нас є прогрес”, – додав Крістіан Барон.

Раніше НВ повідомляло, що дослідники модифікували геном вірусів-бактеріофагів, давши їм можливість знешкоджувати супербактеріі. Для створення нових вірусів використовується технологія генного редагування, яка називається CRISPR. Випробування нових ліків на людях можуть розпочатися вже в 2018 році.

за матеріалами сайту nv.ua